sobota, 22 czerwca 2019

86. Haft kaszubski - lekcja haftu

Witajcie.

Haft kaszubski kojarzy mi się dzieciństwem. Moja mama tworzyła (projektowała i haftowała) przepiękne serwetki, obrusy, pościel i obdarowywała nimi grono swoich koleżanek i rodzinę, a ja haftowałam już jako kilkuletnia dziewczynka, chociaż nie mieszkaliśmy na Kaszubach :-).
Jako mieszkanka Gdańska, widzę, jak ten haft jest lubiany i rozpoznawany, również przez obcokrajowców. To prosty rodzaj haftu, łatwo się go nauczyć, a efekt jest naprawdę ciekawy.

Jest to haft regionalny, posiadający kilka szkół, ale ja najbardziej lubię szkołę żukowską. Głównymi elementami są charakterystyczne kwiaty, jak bratki, tulipany, dzwonki, koniczynki, niezapominajki, chabry, a paleta kolorystyczna stosowana w hafcie to siedem głównych barw, czyli żółty, zielony, czerwony, czarny i trzy odcienie niebieskiego. Wzornictwo odnosi się do kaszubskiej przyrody i regionu: kolor żółty to słońce i kaszubskie zboża, zielony - łąki i lasy, czerwony oznacza krew, którą każdy Kaszub jest gotowy oddać za swoją ojczyznę, a czarny to odniesienie do koloru ziemi, niebieski oznacza niebo, chabrowy nawiązuje do barwy jezior, a granat - głębi morza.

Zapraszam Was dziś na lekcję haftu kaszubskiego, którą przygotowałam dla bloga DIY.


Do wykonania haftu potrzebujemy:
- tkaninę, najlepiej białą bawełnę lub len,
- mulinę,
- igłę,
- nożyczki,
- wzór,
- kalkę ołówkową,
- ołówek lub długopis,
- ewentualnie klipsy biurowe.


Wzór do haftu zaczerpnęłam z tej strony, udostępniono tam wiele schematów.


Pracę zaczynamy od przycięcia tkaniny, w zależności od tego, jak chcecie wykorzystać haft.

Są różne sposoby na przeniesienie wzoru na tkaninę, np. przy użyciu flamastra lub nakłuwanej kalki technicznej. Ja preferuję zakup kalki ołówkowej (jest dostępna w sklepach papierniczych i dla plastyków w blokach oraz na sztuki, 1 arkusz kosztuje 0,80-1,00 zł, a wystarcza na kilka razy). Aby przenieść wzór, należy rozłożyć tkaninę na prostej powierzchni, następnie położyć arkusz kalki stroną piszącą do tkaniny, a na to arkusz ze wzorem. Przemieszczając ołówek po konturach wzoru, przenosimy go na tkaninę.
Nie martwcie się, kalka jest spieralna, ale należy uważać, żeby zbytnio nie uciskać tkaniny, aby niepotrzebnie nie ubrudzić jej kalką.


Muszę tu nadmienić, że haft kaszubski charakteryzuje się niezwykłą czystością haftu, strona lewa wygląda niemal identycznie jak strona prawa. Brak w nim supłów i wystających nitek, gdyż wszystkie nitki schowane są pod wzorem.

Haft zaczynamy od gałązek. Wbijamy igłę w najbliżej położony listek lub kwiatek, aby schować nitkę, w sposób pokazany na zdjęciu i stosując ścieg sznureczkowy kierujemy się wzdłuż linii.


Jeśli w pobliżu nie ma żadnego kwiatka, igłę wkłuwamy ściegiem fastrygowym w gałązkę, w ten sposób chowamy nitkę, a następnie haftujemy jak powyżej. Sposób ukrycia nitki przedstawiają zdjęcia.


Gdy na swej drodze napotkamy listek, haftujemy go ściegiem atłaskowym, najpierw jedną, a potem drugą połowę liścia, jak pokazują zdjęcia.Kiedy zakańczamy element haftu, musimy schować nitkę pod haftem na lewej stronie lub pozostawić ją w tkaninie w miejscu, które zostanie przykryte kolejnym haftem, jak np. kwiatek.


Tak postępujemy ze wszystkimi gałązkami i wąsami. Pozostałe listki, wisienki i kwiatki haftujemy także ściegiem atłaskowym.

Pozostał nam ostatni element do wyhaftowania. Małe, żółte kuleczki w dużych liściach to supełki (ścieg supełkowy). Wykonujemy je wbijając igłę od spodu w materiał, nawijamy kilkakrotnie nitkę na igłę i ponownie wbijamy ją w materiał w niedużej odległości. Nie może to być to samo miejsce, gdyż supełek się nie uda.


Teraz tkaninę należy delikatnie wyprać i wyprasować. Ja mój haft wykorzystałam jako ekologiczny woreczek na pieczywo (ma wielkość 27 x 25 cm).
Hafty mogą posłużyć do wykonania zupełnie nowych przedmiotów, jak i ozdobienia już istniejących np. lniana torba czy bawełniana koszulka.


Nie wyszło mi idealnie, ale na swoje usprawiedliwienie zdradzę, że haftów kaszubskich nie wykonywałam od prawie 30 lat :-).

✽ ✽ ✽

Zapraszam Was do wzięcia udziału w zabawie tutaj.
Wśród osób, które zgłoszą swoją pracę z wykorzystaniem haftu kaszubskiego, zostanie wybrany Zwycięzca, który otrzyma banerek oraz zestaw hafciarski
(pod warunkiem, że w zabawie weźmie udział co najmniej pięć osób).
Prace muszą być nowe, ale każdy Uczestnik może zgłosić więcej niż jedną.

✽ ✽ ✽

Dziękuję pięknie za Wasze odwiedziny i ślę pozdrowienia.

5 komentarzy:

 1. fantastycznie! ja w podstawówce haftowałam taki wzorek na serwetkach, x lat temu...Pozdrawiam słonecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. piękny haft Monika. Pozdrowionka

  OdpowiedzUsuń
 3. Przecudny woreczek. Moniś, kobieto talentów wielu, dziś szukałam takiego lnu wśród różnych ściereczek i prześcieradeł - to Twoja zasługa. Nie znalazłam, ale do tego haftu przecież nada się praktycznie każda tkanina, spróbuję coś wykombinować w tym temacie. Banerek wisi u mnie na blogu, chciałabym by się znalazło choć tych 5 prac w konkursie na DIY. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam podobne wspomnienia :) Nawet w moich zbiorach znajdują się stare gazety że schematami tych ludowych haftów. Wyzwanie mówisz? Hmmm...

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za odwiedziny i pozostawione komentarze.